تجارت موز در بازار مصرف ایران شبه‌انحصاری است، زیرا کمپانی‌های معدود توزیع‌کننده این محصول در جهان، تنها حاضر به معامله با افرادی خاص هستند.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره انحصار موجود در بازار موز گفت: نه‌تنها بازار موز در بازار ایران در انحصار چند نفر است، بلکه در دنیا تجارت موز در اختیار چند کمپانی محدود در دنیا است که این شرکت‌ها نمایندگی‌هایی در کشورهای دیگر دارند.
حسین صفایی افزود: در بازار ایران نیز چند تاجر محدود تجارت موز را در اختیار دارند که با آن کمپانی‌ها قرارداد دارند و این شرکت تنها محصول خود را در اختیار آنها قرار می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: انحصاری بودن بازار موز باعث شده که به‌طور معمول این محصول از ثبات لازم برخوردار باشد.
صفایی درباره دلایل گرانی روزهای اخیر این محصول در بازار مصرف ادامه داد: بخشی از محصول فیلیپین به‌دلیل حادثه طبیعی و وقوع سیل از بین رفته که همین موضوع در بالا رفتن قیمت آن در بازار جهانی و به تبع آن بازار ایران نیز تأثیر گذاشته است.
وی تصریح کرد: هرساله بخش عظیمی از تولیدات موز فیلیپین به چین صادر می‌شود که تقاضا بر افزایش قیمت محصول در بازارهای جهانی تأثیر گذاشته است.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران یادآور شد: بخشی از موز عرضه‌شده در بازار مصرف نیز از پاکستان وارد می‌شود و بخشی از آن نیز در استان سیستان و بلوچستان تولید می‌شود که سایز کوچک‌تری از موز وارداتی است.
صفایی درباره افزایش قیمت روزهای اخیر پرتقال در روزهای اخیر تأکید کرد: به‌دلیل بارندگی‌های مناطق شمالی کشور جاده‌های مواصلاتی تهران و شمال به مدت سه روز بسته شد که این محدودیت عرضه بر قیمت مصرف این محصول در بازار تأثیر گذاشت.
وی اظهار داشت: با باز شدن دوباره جاده‌ها قیمت این محصول در بازار مصرف کاهش یافته که طی روزهای آینده دوباره قیمت این محصول کاهش می‌یابد.
صفایی همچنین گفت: ذخیره‌سازی میوه مورد نیاز شب عید کماکان در حال انجام است که تا ۱۵ اسفندماه ادامه دارد و از روز ۲۰ اسفندماه نیز توزیع میوه مورد نیاز شب عید در بازار مصرف توزیع می‌شود.
گفتنی است، هنوز قیمت مصوب میوه مورد نیاز شب عید اعلام نشده است و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی در این جلسه نرخ میوه شب عید را اعلام نکرد.
صفایی اعلام نرخ مصوب میوه شب عید را بر خلاف سیاست‌های ستاد تنظیم بازار دانست.