به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۶۷.۳۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه به رکورد ۱۲۷۱.۳۱ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت در بیش از یک ماه گذشته بود.

بهای هر اونس طلا برای تحویل در اوت در بازار آمریکا ۰.۲ درصد اُفت کرد و به ۱۲۷۰.۴۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه ۱۰.۴۰ دلار یا ۰.۸ درصد افزایش داشت و در ۱۲۷۲.۷۰ دلار بسته شد در حالیکه روز چهارشنبه هم بیش از ۱۵ دلار افزایش ثبت کرده بود.

طلای جهانی از جمعه گذشته که در ۱۲۴۲.۹۰ دلار بسته شده بود، بیش از ۲۸ دلار افزایش نشان می‌دهد. این فلز ارزشمند هفته گذشته بیش از ۳۰ دلار افزایش داشت به این ترتیب در دو هفته اخیر مجموعا بیش از ۵۰ دلار به قیمت طلا افزوده شده است.

تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن از جمعه گذشته که آمار اشتغال بسیار ضعیف ماه مه آمریکا منتشر شد و همچنین اظهارات محتاطانه جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا که احتمال افزایش نرخهای بهره در آینده نزدیک را به صفر درصد رساند، تقویت شد و کمک کرد این فلز ارزشمند در هفته جاری حدود دو درصد رشد کند.

دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند در این باره گفت: آمار اشتغال ضعیف ماه مه آمریکا و پس از آن لحن محتاطانه یلن به طلا امکان داد روند صعودی خود را ازسربگیرد. همچنین در صورت رای مثبت مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا که تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را افزایش خواهد داد، این فلز ممکن است به ۱۴۰۰ دلار صعود کند. تفاضای سرمایه گذاران در کوتاه مدت به دلیل پایین آمدن انتظارات برای تحکیم سیاست پولی در آمریکا و سیاست پولی تسهیلی در سایر کشورهای جهان، بازده منفی اورق قرضه و پایین ماندن ارزش دلار قوی خواهد می‌ماند.

ذخایر صندوق “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز پنج شنبه ۰.۷۱ درصد افزایش یافت و به ۸۸۷.۳۸ تن رسید که بالاترین میزان از اکتبر سال ۲۰۱۳ است.

طبق نظرسنجی رویترز، بانک مرکزی آمریکا ممکن است نرخهای بهره را در سپتامبر افزایش دهد در حالیکه احتمال افزایش نرخها در نشست ماه آینده این بانک هم وجود دارد.

طلا به افزایش نرخهای بهره حساس است زیرا نرخهای بالاتر تقاضا برای دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را محدودتر می‌کند و در مقابل از ارزش دلار حمایت می‌کند.

شاخص دلار آمریکا در پی فشارهای نزولی بر یورو، از رکورد پایین ۹۳.۴۰ واحد به ۹۴.۱۸۵ واحد بهبود یافت.

در میان سایر فلزات ارزشمند، نقره به بالاترین قیمت در سه هفته اخیر صعود کرد و با بیش از پنج درصد افزایش، به سوی بزرگترین افزایش هفتگی در یک ماه گذشته پیش می‌رود. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷.۲۹ دلار رسید.

پلاتین به سوی دومین افزایش هفتگی متوالی پیش می‌رود در حالیکه پالادیم در هفته جاری ثابت بوده است. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش یافت و ۹۹۶.۷۸ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۹ درصد اُفت کرد و به ۵۵۴.۹۶ دلار رسید.

انتهای پیام