به گزارش اخبار چای و به نقل از تسنیم، مجتبی خسروتاج با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی گفت: طی هشت ماهه سال جاری در حدود ۹۵۰ میلیون دلار صادرات در بخش خشکبار داشته ایم که هر سال طبق معمول مهمترین محصول صادراتی در میان پسته است که هرسال بین یک تا ۱.۲ میلیارد دلار از لحاظ میزان در نوسان است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران صادرات خوب پسته درسال گذشته را از جمله مهمترین دلایل کاهش صادرات این محصول در شش ماهه نخست سال جاری دانست و اظهار داشت: به علت داشتن بازار خوب در سال گذشته و صادرات غالب محصول تولیدی، در شش ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۲۲ درصدی صادرات این محصول مواجه بوده ایم که این کاهش در آذرماه سال جاری جبران شده است.

به گفته خسروتاج، باتوجه به این که در بقیه اقلام خشکبار دارای رشد بوده ایم پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری کسری صادرات این محصول جبران شود.

اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز با اشاره به این که خشکبار از مهمترین اقلام صادراتی و تاریخی کشور ماست اذعان کرد: تولید سالانه محصولات کشاورزی کشورمان معادل ۱۱۷ میلیون تن است که از این آمار ۳۰ میلیون تن شامل محصول باغات است و خشکبار بخشی از این محصولات را تشکیل می دهد. به گفته وی، در هر سال دو میلیون تن صادرات خشکبار به خارج از کشور داریم.

عسگر اولادی دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که خرما از جمله اقلام خشکبار است که صادرات موفقی دارد اذعان کرد: سالانه دو میلیون تن خرما تولید می شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار تن صادر شده و مابقی به مصرف داخل می رسد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این که پس از خرما، مهمترین محصولی که طرفداران زیادی در بازارهای صادراتی دارد پسته است گفت: در هر سال ۲۵۰ هزار تن پسته در کشور تولید می شود که بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن صادرات داریم.

وی ادامه داد: در ۹ ماهه سال جاری در حدود ۱۷۵ هزار تن پسته صادر کردیم و ۷۰ هزار تن هم طی شش ماه آینده صادرخواهیم کرد.