به گزارش اخبار چای و به نقل از خبر فوری، محمدولی روزبهان ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به پرداخت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از مطالبات چایکاران شمال کشور، اظهار کرد: با پرداخت این مبلغ، ۱۳۵ میلیارد تومان معادل ۶۵ درصد از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه ۲۵ میلیارد تومان دیگر از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای نیز امروز به حساب سازمان چای کشور واریز شد، افزود: پنج میلیارد تومان دیگر نیز باید از صاحبان کارخانه های چای وصول شود.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه تا پایان هفته کنونی ۳۰ میلیارد تومان از مطالبات به حساب چایکاران واریز می شود، تأکید کرد: با پرداخت این مبلغ ۱۶۵ میلیارد تومان معادل ۸۰ درصد مطالبات چایکاران تسویه می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش می کنیم ۳۸ میلیارد تومان باقی مانده از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران در کوتاه ترین زمان ممکن پرداخت شود، تصریح کرد: امسال ۱۰۸ هزار تُن برگ سبز چای به ارزش ۲۰۳ میلیارد ریال از چایکاران شمال کشور خریداری شده است.

روزبهان با اشاره به اینکه از این میزان ۸۳ هزار تُن معادل ۹۷ درصد برگ سبز چای از باغ های گیلان چیده شده است، گفت:امسال قیمت خرید تضمینی بر گ سبز چای درجه یک دو هزار و ۶۲۴ تومان و درجه دو نیز یک هزار و ۴۶۰ ریال بود.

وی همچنین با بیان اینکه در سال جاری ۲۴ هزار تُن چای خشک در ۱۵۰ کارخانه چای سازی گیلان و مازندران تولید شده است، افزود: گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار باغ چای دارد که در ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار آن چای کشت می شود.

گفتنی است ۵۵ هزار خانوار در استان های گیلان و مازندران در حوزه چایکاری فعالیت می کنند.