به گزارش اخبار چای و به نقل از ایرنا،به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی سازمان چای، گودرز خردادپور اظهار کرد: از اول مهرماه چین سوم و پایانی برگ سبز شروع شده است و این چین تا اواخر مهر و اوایل آبان ماه ادامه دارد.
وی افزود: تاکنون و با شروع چین سوم، بیش از ۹۰ هزار تن چای سبز از چایکاران خریداری شده که ۴۲ درصد آن درجه یک و ۵۸ درصد درجه ۲ محسوب می شود.
خردادپور ارزش اقتصادی برگ سبز خریداری شده را ۱۷۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان عنوان و اضافه کرد: میزان چای خشک تولید شده از این برگ سبز نیز، از هر چهار هزار و ۴۵۰ گرم، یک کیلوگرم چای خشک است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین از میزان برگ سبز خریداری شده، حدود ۲۰ هزار و ۴۰۰ تن چای خشک تولید می شود.
خردادپور با یادآوری اینکه تاکنون ۶۸ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده، گفت: با ۱۵۰ کارخانه قرارداد منعقد کرده ایم و این کارخانه ها تاکنون ۱۲۱ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران را که به صورت میانگین ۶۸ درصد است ، پرداخت کرده اند.
به گفته معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای، از این میزان حدود یکصد میلیارد تومان سهم دولت و مابقی سهم کارخانجات بوده است ضمن اینکه تا پایان فصل چین پاییزه، مطالبات چایکاران به صورت کامل پرداخت خواهد شد.
استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در گیلان قرار دارد.
برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اوایل آبان ماه ادامه می یابد.
کیفی ترین برگ سبز چای مربوط به چین بهاره است و این چای بیشترین طرفدار را در میان مصرف کنندگان دارد.
شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶ را ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ را ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین کرده است.
سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۲۲۸ تن برگ سبز چای با ۲۹ درصد درجه یک از باغ های شمال کشور برداشت شد که از این میزان ۳۱ هزار تن چای خشک بدست آمد.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان مستقر است.