خسرو سیاسر نژاد روز یکشنبه افزود : ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای ، ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بود که به چایکاران پرداخت شد.
وی یادآور شد : قیمت برگ سبز چای خریداری شده درجه یک ۲ هزار و ۶۰۰ تومان و درجه دو یک هزار و ۴۶۰ تومان می باشد.
سیاسر نژاد اظهار داشت : در سال گذشته ۳ هزار و ۸۰۰ تن برگ سبز چای تضمینی از چایکاران منطقه به ارزش ۷ میلیارد تومان خریداری شد که نسبت به سال ۹۴ که ۲ هزار و ۴۰۰ تن بود ، ۵۵ درصد افزایش نشان می دهد.
وی سیاست دولت را احیای دوباره باغ ها و کارخانه های چای در کشور دانست و خاطر نشان کرد : با حمایت های دولت تدبیر و امید، در سال گذشته کارخانه چای روستای شعیب کلایه این شهرستان با پنج میلیارد ریال تسهیلات پس از ۱۴ سال بار دیگر بازگشایی و فعالیت خود را مجددا آغاز کرد.
وی با بیان اینکه با راه اندازی مجدد این کارخانه زمینه اشتغال برای ۴۰ کارگر در این روستا فراهم شد ، تصریح کرد : چای تولید داخل به دلیل استفاده نکردن از سموم، کودهای شیمیایی و اسانس، کاملاً ارگانیک است و می توانیم آن را با قیمت های بالا به کشور های دیگر صادر کنیم و ارز آوری خوبی برای کشور در این زمینه داشته باشیم.
برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود که امسال، برداشت برگ سبز چای از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده است. پایان مهرماه با برداشت مرحله چهارم ، فصل برداشت چای نیز پایان می یابد.
میزان نیاز سالانه کشور به چای خشک، حدود یکصد هزار تن است که سال گذشته در مجموع ۸۷ هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شد که از این میزان ، ۱۹ هزار و ۶۰۰ تن چای خشک استحصال شد.
کشور ایران با جمعیتی حدود یک درصد از جمعیت کل جهان ، حدود ۴ تا ۵.۴ درصد از مصرف کل چای را به خود اختصاص داده است و در گروه مصرف کنندگان عمده چای در جهان قرار دارد.
شهرستان ۱۶۲ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.