چین قصد دارد با افزایش ذخایر طلای خود تسلط آمریکا بر تجارت و اقتصاد جهانی را به چالش بکشد.

بر اساس این گزارش گرچه بانک مرکزی چین از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون میزان ذخایر رسمی طلای این کشور را اعلام نکرده ولی آمارهای واحد اطلاعات اقتصادی بلومبرگ نشان می دهد که میزان ذخایر طلای این کشور به بیش از ۳۵۱۰ تن رسیده است.

چین در سال ۲۰۱۰ میلادی به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده و تلاش زیادی را آغاز کرده است تا یوان را به رقیب جدی دلار در عرصه مبادلات بین المللی تبدیل کند. چین بیش از ۳۷۰۰ میلیون دلار ذخایر ارزی در اختیار دارد و به نظر می رسد سهم طلا در ذخایر ارزی خود را طی سال های اخیر افزایش داده است.

میزان ذخایر طلای آمریکا اکنون به بیش از ۸۱۳۳ تن رسیده است. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، چین برای تبدیل به یک ابرقدرت اقتصادی واقعی که بتواند جایگاه آمریکا را به چالش بکشد نیاز به افزایش ذخایر طلا داشته تا بتواند ارزش یوان را به پشتوانه آن افزایش دهد.

روسیه نیز از سال ۲۰۰۵ تاکنون میزان ذخایر طلای خود را ۳ برابر افزایش داده است. چین بزرگترین تولید کننده طلای جهان است و پس از هند نیز دومین بازار بزرگ مصرف این فلز زرد به شمار می رود.

گزارش سایت طلا می افزاید، بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول، دلار ۶۳ درصد ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان را تشکیل می دهد و یورو نیز ۲۲ درصد این ذخایر را شامل شده است. در حالی که چین برای بین المللی کردن یوان تلاش می کند ولی آمارهای سوئیفت نشان می دهد که طی ماه فوریه تنها ۱.۸ درصد مبادلات ارزی جهان با یوان انجام شده است.

قیمت جهانی طلا از ۸۸۲ دلار در هر اونس در پایان سال ۲۰۰۸ میلادی به بیش از ۱۹۲۱ دلار در سال ۲۰۱۱ رسید ولی بار دیگر طی سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی با افت شدیدی روبرو شده است.

معاون بانک مرکزی چین در اظهاراتی بی سابقه تاکید کرده است که چین تنها ۲ درصد ذخایر ارزی خود را به طلا تبدیل کرده است. شورای جهانی طلا بر این باور است که ایده آل این است که بانکهای مرکزی جهان ۴ تا ۱۰ درصد ذخایر ارزی خود را به طلا تبدیل کنند.