به گزارش اخبار چای و به نقل از ایسنا،این پروژه‌ها با تلاش ۹ ساله مرکز کشاورزی هسته‌ای کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران و همکاری مرکز تحقیقات برنج کشور از سال ۸۷ آغاز شده و همه مراحل آزمایشی و ارزیابی‌های لازم مولکولی، بیو شیمیایی و غیره را با موفقیت طی کرده است.

ارقام مذکور از لحاظ کمی و کیفی نسبت به منشاء خود از مزیت‌های خوبی برخوردارند. از جمله طاهر با منشاء طارم دو هفته زودتر می‌رسد و قد آن حدود ۳۰ سانتی‌متر از طارم محلی کوتاه‌تر است.

قدس نیز با منشاء هاشمی صفات منحصر به فرد خود را دارد و مقاوم به خشکسالی و تنش‌های زیستی است. این ارقام بیش از ۴۰ درصد افزایش محصول نسبت به ارقام معمولی دارند، خوش پخت هستند و خوب قد می‌کشند.

برای انجام این کار ۶ شالی‌کار نخبه وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شدند و در شرق و غرب استان گیلان این ارقام در ۶ مزرعه کشت شده‌اند که از سه مزرعه شامل دو مزرعه رقم طاهر در آستانه و لنگرود و یک مزرعه رقم قدس در طالش رونمایی می‌شود. شالی‌کاران از کشت این ارقام رضایت کامل دارند و تقاضای توسعه آنها را در دیگر مناطق و مزارع دارند.

بنا بر این گزارش معرفی و تولید انبوه این ارقام جهت ثبت رقم به موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور زمستان امسال ارائه خواهد شد.