به گزارش اخبار چای و به نقل از تسنیم، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۱ آذر) پارلمان در جریان سوال هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس درباره علت استفاده نکردن از ظرفیت‌های شرکت لوله‌سازی اسفراین در صنایع نفت و گاز گفت: کمبود منابع مالی یکی از مشکلات اصلی ما برای تقاضا و عقد قرارداد است، مسئله اصلی توجه به ساخت داخلی را بسیار به آن اعتقاد دارم و مورد توجه است.

وی با تاکید بر اینکه قرارداد ۵۶۰ میلیون یورویی با یک شرکت اروپایی و داخلی از سوی شرکت نفت امضا شده است اظهار داشت: این قرارداد بزرگترین قرارداد تولیدی است که پس از قرارداد ساخت کمپرسور در بخش نفت منعقد شده است.

وزیر نفت لوله‌سازی اسفراین را دارای اشکالاتی دانست و افزود این کارخانه در حال واگذاری است و نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند و فعلا صاحب ندارد، مدت‌هاست که بنده به دنبال این هستم که خریداری برای شرکت لوله‌سازی اسفراین پیدا شود.

زنگنه ادامه داد: در سالهای ۹۰ و ۹۱ مجموعا ۴۰ میلیارد دلار پول در بخش سرمایه‌گذاری نفت هزینه شده که در سالجاری فکر نمی‌کنم به یک و نیم میلیارد سرمایه‌گذاری برسیم و پولی به دست ما برسد.

وی تصریح کرد: مجلس تصویب کرده که برای خرید کالایی در حوزه نفت باید از راه مناقصه ورود کنیم اگر بخواهیم از یک شرکت داخلی کالایی خریداری کنیم نیازمند ترک تشریفات هستیم و ما نمی‌توانیم تشریفات قانونی را ترک کنیم و باید حتما مناقصه برگزار شود؛ نمی‌شود بدون مناقصه خرید و فروشی انجام داد.

وزیر نفت اضافه کرد: بنده به عنوان وزیر نفت هر کمکی که از دستم بیاید برای حمایت از تولید داخلی در بخش نفت انجام می‌دهم، اما واقعا راه‌های دیگری به عقلم نمی‌رسد.

وی اظهار داشت: معتقدم که باید برای شرکت لوله‌سازی اسفراین رقیب درست کرد، البته این شرکت تقاضاهایی دارد از جمله اینکه می‌خواهد لوله‌های آسیب دیده را ترمیم کند که ما حتما این کار را می‌کنیم و بنده دستور آن را داده‌ام و اقدام منطقی است.

زنگنه با تاکید بر اینکه وزارت نفت از هر کمکی برای حمایت از تولید داخل و لوله‌سازی اسفراین امکان داشته باشد، دریغ نمی‌کند، افزود: ما در موضوع خرید باید قوانین را رعایت کنیم و می‌بایست طبق مناقصه‌ها شرایط رعایت شود،

وزیر نفت خاطرنشان کرد: وزیر این کشور است و سابقه‌ام نشان می‌دهد که تا چه میزان به دنبال حمایت از ساخت داخلی هستم اما به هر حال قوانینی در کشور وجود دارد که باید اجرا شود.

وی تصریح کرد: امیدوارم شرکت لوله‌سازی اسفراین صاحب پیدا کند و در شرایط بهتری با صاحب مشخصی کارها دنبال شود.