به گزارش اخبار چای و به نقل از شبکه اطلاع رسانی طـــلا، ســکــــــه و ارز تـــهـــران، هری دنت تحلیلگر و استراتژیست ارشد اقتصادی در سخنانی تاکید کرد: انتظار نداشته باشید که قیمت طلا در زمان حیات و زندگی شما به ۵۰۰۰ دلار در هر اونس برسد.
بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: برخی اقتصاددانان بر این باورند که قیمت طلا طی سال های آینده یا بلندمدت به بیش از ۵۰۰۰ دلار خواهد رسید ولی این اتفاق شاید زمانی بیفتد که آنها دیگر زنده نباشند.
این تحلیلگر اقتصادی گفت: گرچه قیمت جهانی طلا در بلندمدت صعودی خواهد بود ولی من از این مساله متعجب نخواهم شد اگر قیمت طلا در کوتاه مدت با کاهش ۵۰ درصدی روبرو شود و در ادامه بار دیگر روند صعودی را دنبال کند.
وی در ادامه افزود: نتایج تحقیقات من نشان می دهد که چرخه افزایش شدید قیمت طلا در بازارهای جهانی معمولا هر ۳۰ سال اتفاق افتاده است، مانند آنچه که در سال های ۱۹۲۰ یا ۱۹۴۹ و ۱۹۵۰ و ۱۹۸۰ و همین اواخر ۲۰۱۱ میلادی با آن روبرو شدیم و قیمت طلا تا سطح ۱۹۰۰ دلار در هر اونس افزایش یافت.
هری دنت اظهار داشت: به نظر من رشد فزاینده قیمت جهانی طلا بر اساس این الگو بار دیگر طی سال های ۲۰۳۸ تا ۲۰۴۰ میلادی به وقوع خواهد پیوست.
وی در ادامه ضمن هشدار نسبت به کاهش شدید شاخص سهام در بازارهای بین المللی، گفت: سرمایه گذاران بین المللی باید منتظر زمستان اقتصادی باشند. علی رغم افزایش چشمگیر شاخص سهام در بازارهای بین المللی، به نظر می رسد خطر بزرگی بازارهای سهام دنیا را تهدید می کند.
وی افزود: از سال ۲۰۰۹ تاکنون شاهد تشکیل حباب در بازار سهام بوده ایم و پیش بینی من این است که شاخص سهام داوجونز آمریکا تا سه سال آینده به کمتر از ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ واحد خواهد رسید.
وی در پایان نسبت به کاهش شدید ارزش پول های دیجیتال در بازارهای جهانی هشدار داد و گفت: گرچه قیمت بیت کوین به بیش از ۷ هزار دلار برای نخستین بار رسیده است ولی سرمایه گذاران باید نسبت به سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال کاملا محتاط باشند.
پیش بینی می شود قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و سیاست های پولی بانک های مرکزی بزرگ جهان قرار داشته باشد.