به گزارش اخبار چای و به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه ۲۷ آذر) در مراسم افتتاحیه نشست اضطراری کمیته فلسطین و اتحادیه کشورهای اسلامی در سخنانی گفت: در شرایطی که اقداماتی علیه فلسطین در حال رقم خوردن برگزاری نشست اضطراری کمیته فلسطین برای بررسی این اقدام ضروری به نظر می‌رسید.

وی ضمن اینکه ابراز امیدواری کرد در این نشست تصمیمات جدی درباره اقدام آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اتخاذ شود اظهار داشت: این اقدام درباره سرنوشت ملت فلسطین در حال رقم خوردن است که امیدوارم در این نشست تصمیماتی برای آن اتخاذ شود.

لاریجانی با طرح این سوال که چرا آمریکا در این مقطع زمانی این کار را انجام داده است و قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی انتخاب کرده، گفت: باید از خودمان بپرسیم که آیا این یک امر اتفاقی و سلیقه‌ای است و یا یک برنامه جدید برای مردم و کشورهای اسلامی است؟

رئیس مجلس اضافه کرد: برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید نگاه اجمالی به اوضاع منطقه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر شاهد یک خیزش در کشورهای اسلامی بودیم و مردم کشورهای اسلامی خواسته‌هایی را داشته‌اند افزود: این خواسته‌ها که از سوی مردم کشورهای اسلامی مطرح می‌شد در همه کشورها به طور طبیعی وجود دارد که باید به همه آنها پاسخ داده شود.

لاریجانی تاکید کرد: با توجه به بستری که در کشورهای اسلامی بوجود آمده، صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها اینطور احساس کردند که شرایط را در منطقه به نوعی رقم بزنند و آن را به یک آشفته‌سازی سیاسی در کشورهای اسلامی بدل کنند که هدف آمریکا از پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی نیز همین است.

رئیس مجلس اضافه کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی تا حدی پروژه آشفته‌سازی سیاسی در برخی کشورهای اسلامی را پیش بردند که این کشورها شامل مصر، سوریه، تونس و عراق است، اما بعضی کشورها توانستند آن را مهار کنند اما بعضی کشورها نتوانستند.

وی گفت: از ابتدا که مسائل سوریه رخ داد آمریکا می‌گفت که مردم به دنبال خواسته‌های دموکراتیک هستند،‌ فرض کنیم که این حرف آنها درست است اما چرا این آشفته‌سازی و مسائل تروریستی را به داخل کشور عراق بردند؟ مگر عراق دموکراتیک نبود؟

لاریجانی با بیان اینکه امروز کسی شک ندارد که داعش را آمریکایی‌ها خلق کرده‌اند اظهار داشت: قصد آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها آشفته‌سازی سیاسی در منطقه بود و می‌خواستند انرژی کشورهای اسلامی را صرف درگیری‌های داخلی و مبارزه با تروریست‌ها بکنند و با بحث انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس می‌خواهند اوضاع ملت فلسطین را تغییر دهند.

رئیس مجلس ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواهند از این بل بشوی منطقه استفاده کنند تا از مسئله فلسطین بگذرند و به عنوان اولویت اول کشورهای مسلمان خارج شود.

وی انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس را فقط مسئله فلسطین ندانست و گفت:‌ آمریکایی‌ها اگر بتوانند به کشورهای دیگر نیز سلطه می‌یابند.

لاریجانی با بیان اینکه از بیان واژه «رژیم صهیونیستی» اِبا دارم تاکید کرد: حق مطلب در بیان رژیم صهیونیستی این است که واژه «بروکراسی شر» استفاده شود.

رئیس مجلس انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس را یک شروع جدید برای آشفته‌سازی سیاسی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه دانست و گفت: باید توجه داشت که سرنوشت مسئله فلسطین با سرنوشت همه کشورهای اسلامی عجین شده و همه ما باید احساس مسئولیت کنیم و این مسئله کوچکی نیست.

وی تاکید کرد: کمیته دائمی فلسطین که از کشورهای اسلامی تشکیل شده، باید تهدیداتی را پیش روی ملت‌های اسلامی قرار دهد تا به اقدام اخیر آمریکایی‌ها بیشتر توجه کنند.

لاریجانی افزود: برخی کشورهای اسلامی روابط سیاسی و اقتصادی با آمریکایی‌ها دارند، حداقل کاری که با غیرت عربی و اسلامی سازگار است این است که تا زمانی که آمریکایی‌ها از این تصمیم خود درباره قدس برنگرشته‌اند، این روابط نیز تعلیق شود.

رئیس مجلس برگزاری نشست کمیته اضطراری فلسطین را که در تهران برگزار شده، مهم ارزیابی کرد و افزود: خیلی‌ها به این نشست امید دارند و امیدوارم این نشست متناسب با وزن حادثه‌ای که رخ داده از تصمیمات مهمی برخوردار شود و مردم فلسطین را از مقاومتی امیدوار کند که سرنوشت کشورهای اسلامی نیز رقم بخورد.