به گزارش اخبار چای و به نقل از صداوسیما،ولی شریعتی رئیس صنفی کارخانجات چای خشک کنی مازندران با اعلام این مطلب افزود: واردات بی رویه چای، زنگ خطر است برای تولید داخلی که ادامه این روند کشت و کار چای در شمال کشور را به تعطیلی کامل می کشاند.

وی از مسولان به ویژه استاندار مازندران در خواست کرد از مسولان و کارمندان ادارات مازندران وخانواده های مازندرانی خواسته شود از چای بومی استفاده کنند تا با فروش این محصول بومی وتمام ارگانیک چایکاران به ادامه کاشت داشت وبرداشت این محصول استراتژیک دلگرم شوند.

شریعتی با اشاره به جمعیت مازندران ومیزان تولید ۷۰۰ تن چای خشک استان گفت :سهم هر مازندرانی در سال ۳۰۰ گرم می شود که با وجود مصرف چای در کشور خریداین محصول انهم از ماکارخانه داران صورت نمی پذیرد.
وی تصریح کرد: به علت هزینه بسیار زیاد کاشت داشت وبرداشت محصول چای وعدم حمایت دولت ادامه کشت چای برای چایکاران مقرون به صرفه نیست که این امر باعث شد باغات چای که بیشتر انها درزمینهایی با چشم انداز منحصر بفرد است بفروش رفته وتبدیل به ساختمان شود.

رئیس صنفی کارخانجات چای خشک کنی مازندران، با اشاره به اینکه در چین سوم به دلیل افتاب شدید وسرسوز شدن باغات چای میزان برداشت ۷۵ در صد کاهش داشته است گفت یکی از کارخانجات چای خشک کنی درغرب مازندران در دودهه قبل در طول یکسال ۶۰۰ تن جای خشک تبدیل می کرد که متاسفانه این مقدار هم اکنون به ۱۲۰ تن در سال کاهش رسیده است .

یاد آور می شود، تا کنون ۳۲۰۰ تن برگ سبز چای از چایکاران مازندرانی به ارزش شش میلیارد ودویست میلیون تومان خریداری شد که۶۲ درصد بها برگ سبز به چایکاران پرداخت شد ومابق در اینده نزدیک به حساب چایکاران پرداخت می شود.