به گزارش اخبار چای و به نقل از فودنا، محمدولی روزبهان با اعلام این مطلب بیان کرد: صندوق حمایت از صنعت چای کشور تا زمان حاضر، ۴۲ هزار خانوار چایکار و بیش از ۶۰ کارخانه چای را در عضویت دارد.استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان واقع است.
روزبهان در ادامه سخنانش گفت: تاکنون به میزان ۲۰۲ میلیارد تومان برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده و تا زمان حاضر، ۱۳۰ میلیارد تومان از مطالبات آنان پرداخت شده که این میزان، ۶۵ درصد بهای برگ سبز چایکاران است.
به گفته رئیس سازمان چای کشور، بهای برگ سبز چای تا ۳۱ خردادماه به همه چایکاران به طور کامل پرداخت شده است.
روزبهان با بیان اینکه برخی کارخانه داران هنوز قدرالسهم خود تا ۳۱ خردادماه را پرداخت نکرده‌اند، ادامه داد: برای اینکه چایکاران در این خصوص با مشکلات کمتری مواجه شوند، دولت این قدرالسهم را پرداخت کرده و هم‌اکنون این کارخانجات، به دولت بدهکارند.
وی در خصوص دستور وزارت کشاورزی به دستگاه ها و وزراتخانه برای مصرف چای داخلی تصریح کرد: چای ایرانی سالم‌ترین چای دنیا است و استفاده از آن، منجر به سلامت افراد می‌شود.
برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
از سوی شورای عالی اقتصاد، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی ۹۶ ، مبلغ ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ ، ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال تعیین شده است.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) واقع شده و سازمان چای کشور، در این شهرستان مستقر است.