نوذر شفیعی، با اشاره به گذشت بیش از ۸۰ روز از اجرای برجام، اظهار داشت: در گزارش‌های ارائه شده، پیشرفت‌های خوبی اعلام شده است اما این پیشرفت‌ها آن چیزی نیست که مورد انتظار بوده است.

وی ادامه داد: البته می‌دانیم که اجرای برجام با موانع و مشکلات و برخی پیچیدگی‌های فنی مواجه بوده که این، روند اجرای آن را کند کرده است؛ بنابراین ما انتظار داریم برجام سریعتر از آنچه تاکنون اتفاق افتاده، اجرایی شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: انتظار داریم تمام فراز و نشیب‌هایی که در اطراف برجام وجود دارد، به خود آن لطمه‌ای نزند چرا که ممکن است اختلاف‌نظر‌ها و مباحثی وجود داشته باشد که نباید به برجام به عنوان یک پایه مناسب برای تنظیم مناسبات لطمه بزند.

شفیعی در پاسخ به این سؤال که آیا ایجاد برخی تحریم‌های جدید علیه ایران از سوی آمریکا به منزله نقض برجام است یا خیر، تصریح کرد: سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ تحریم جدیدی نباید علیه ما وضع شود، برای ما یک مبنا و پایه است و یک مبنا نیز به اسم «برجام» داریم که بر اساس آن نباید هیچ تحریمی در چارچوب برجام ایجاد شود.

وی افزود: اتفاقاتی که حادث می‌شود و تحریم‌هایی که اخیراً اعمال می‌شود، هیچ‌کدام مغایر برجام نیستند و مربوط به موضوع هسته‌ای هم نیستند؛ اما مغایر روح برجام هستند، چرا که از برجام انتظار داریم فضا را باز کرده و ظرفیت‌های جدید را برای همکاری فراهم کند. بنابراین کاری که آنها انجام می‌دهند، مانع آنها می‌شوند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اعمال محدودیت‌های جدید علیه برخی اشخاص و شرکت‌ها در رابطه با مسئله هسته‌ای نبوده و مربوط به موضوع موشکی است، در عین حال تصریح کرد: ما همیشه این نگرانی را داشته‌ایم که تحریم‌هایی که در نتیجه برجام لغو می‌شود، به بهانه موضوعات دیگر مجدداً اعمال شود.

شفیعی درباره زمان دقیق جلسه کمیسیون امنیت ملی برای دریافت گزارش سه ماهه اجرای برجام، خاطرنشان کرد: به محض آنکه موعد سه ماهه اجرای برجام منقضی شود، برای دریافت گزارش از وزارت امور خارجه اقدام می‌کنیم.

وی گفت: هم‌اکنون جلسات مشترک و جمع‌بندی‌هایی در این رابطه با دولت داریم و پس از ورود به موضوع، گزارش دولت را دریافت می‌کنیم.

گفتنی است، اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ایران و ۱+۵ (برجام) از ۲۶ دی ماه ۹۴ آغاز شده و ۲۶ فروردین ماه امسال موعد سه ماهه اجرای آن پایان می‌یابد که بر اساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام، وزارت امور خارجه در این زمان موظف به ارائه گزارش به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است.