با الزام استفاده از کودهای آلی و زیستی در ۲۴۰ هکتار در ۱۱ استان کشور مصوبه برنامه پنجم توسعه برای به‌کارگیری ۳۵ درصدی کودهای آلی و زیستی اجرایی شد.

معاون فنی و اجرایی سازمان تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: طی توافق‌نامه‌ای، از ابتدای سال جاری به‌منظور اصلاح تغذیه گیاهی بر اساس آنالیزهای انجام‌شده، استفاده از انواع کودهای آلی و زیستی در ۲۴۰ هکتار در ۱۱ استان توسط ۳۵ شرکت اجرایی شده است.
غلامحسین طباطبایی افزود: ۱۵ محصول زراعی و باغی و محصولات زراعی نظیر گندم، جو، ذرت، سبزی و صیفی متناسب با در نظر گرفتن استعدادهای تولید در چهار اقلیم جغرافیایی کشور در شمال، جنوب، غرب و شرق پس از مطالعات خاک‌شناسی با به‌کارگیری کودهای آلی و زیستی تولید خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از کودهای آلی و زیستی در قانون برنامه پنجم توسعه مورد تأکید قرار گرفته بود و این تفاهم‌نامه در واقع ایجادکننده بستر لازم برای به‌کارگیری این کودهای طبیعی است.
معاون فنی و اجرایی سازمان تعاون روستایی ایران ادامه داد: حذف استفاده از کودهای شیمیایی که به‌صورت سنتی در میان کشاورزان نهادینه شده است، به یک‌باره امکان‌پذیر نیست و ضرورت دارد با فرهنگ‌سازی و توجیه اقتصادی استفاده از کودهای آلی و زیستی ترغیب شود.
طباطبایی تصریح کرد: در این برنامه پایشی که در ۱۱ استان کشور اجرا می‌شود، تلاش شده تا میزان تولید، تناژ، کیفیت و استفاده از آب مورد مطالعه همزمان قرار گیرد.
وی اظهار امیدواری کرد که نتایج به‌دست‌آمده از این مطالعات پایشی بتواند در همه کشور اجرایی شده و با استفاده از تشکل‌های فعال و تعاونی‌های روستایی در روستاها به‌عنوان کانون اصلی تولید نهادینه شود.

تست سودآوری شرکت‌های خدمات مکانیزه
معاون فنی و اجرایی سازمان تعاون روستایی ایران یادآور شد: برای تست سودآوری اقتصادی شرکت‌های خدمات مکانیزه قرارداد همکاری با مهم‌ترین شرکت ماشین‌آلات کشاورزی کشور به مدیریت دکتر الماسی که “پدر مکانیزاسیون کشور” لقب دارد، منعقد شده است.
طباطبایی تأکید کرد: در این قرارداد همکاری، کیفیت فعالیت واحدهای خدمات مکانیزه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا الگوی صحیح برای سودآوری این واحدها مورد سنجش قرار گیرد.
وی اظهار داشت: آن بخش از واحدهای خدمات مکانیزه که سودده نیستند، با جایگزینی روش‌های مناسب در فعالیت‌های اقتصادی قرار می‌گیرند و انتظار می‌رود تا شش‌ماهه نخست سال آینده بتوان گزارش جامعی از عملکرد واحدهای خدمات مکانیزه کشور و کیفیت خدمات ارائه‌شده تهیه کرد.
طباطبایی در پایان گفت: به‌نظر می‌رسد وقت آن رسیده که شبکه تحت پوشش سازمان تعاون روستایی که از علم روز بهره کمی دارند، مطابق تغییرات علمی حرکت کند و برای رسیدن به کشاورزی پایدار و پیشرفته، تجهیز شود.